Green Bitcoin - Így lepleztük le 2024 egyik legnagyobb magyar vonatkozású kriptó csalását

Green Bitcoin - Így lepleztük le 2024 egyik legnagyobb magyar  vonatkozású kriptó csalását
Illusztráció: Erling Løken Andersen, Unsplash

2024 eddig erős éve volt a bitcoinnak. Nem elég, hogy világszerte kereskedhetővé váltak a tőzsdei spot bitcoin ETF-ek, a kriptovaluta először a történelemben all-time-high árat hódított meg a felezés előtt. Az év elején világszerte mindenki a bitcoin ETF-ek körüli őrületről beszélt, a magyar média viszont mással volt elfoglalva.

A Green Bitcoin projekttel.

A Green Bitcoin egy forradalmian új technológiaként tört be a köztudatba: egy token, ami kiváltja majd a bitcoint, hiszen sokkal környezetbarátabb, kockázatmentes, és nem mellesleg exponenciális profitokat kínál.

Pontosan ezt állították a projekt készítői, és pontosan ezt, sőt, még merészebbet állított a velejéig romlott magyar média, akik apróbetűs disclaimerekkel próbálnak bujkálni a tény elől, hogy befektetési csalások hirdetésével milliókat tesznek zsebre.

2024 márciusában már figyelmeztettük az olvasókat, hogy a Green Bitcoin projekt csalás lehet, és mostanra el is jutottunk oda, hogy konkrét adatokkal bizonyítsuk: a Green Bitcoin ténylegesen az, aminek látszik.

A blokkláncoknak van egy olyan kellemetlen tulajdonsága, hogy minden tranzakció nyilvános. Ez első sorban azok számára kellemetlen, akik valamilyen simlis ügybe folynak bele, mint például a fent megnevezett token készítői.

A GBTC 2024 év elején jött létre, egyből egy olyan tranzakcióval, ami létrehozott 21 millió GBTC tokent, majd elküldte egy címre. Ez viszont távolról sem volt szeplőtelen fogantatás. Egy hónap elteltével a GBTC tárca szétosztotta a vagyont 5 másik tárca között, melyek a Green Bitcoin készítőihez voltak köthetőek.

Az 5 tárcából 2 a mai napig a teljes GBTC kínálat felét teszi ki, ami bármely kriptó ICO-nál óriási red flag.

Ha megnyitjuk a 0x0b kezdetű giga tárca tranzakcióit, érdekes anomáliákra bukkanunk. Nem célunk többszáz tranzakció végignyálazása, így álljanak itt csak a legérdekesebb találatok:

Az ingyen pénz

2023 november 30-án 5,8 millió GBTC token került létrehozásra.

Rá két hónappal az 5,8 millió token egy az egyben átkerül a fent említett 0x0b tárcába. De nem ez az egyetlen talicska pénz ami befut a kapun. Az alkotók összesen 4 részletben, több mint 12 millió, a semmiből előállított tokent juttatnak el a tárcába.

Semmiből teremtett tokenek.

És hogy mi történik ezekkel a tokenekkel? Egyszerűen továbbküldésre kerülnek különböző címekre, így egy türelmetlenebb Sherlock már nem kattintgatja végig az összes, több tízezer tranzakciót. Egy a szerencse, mi azért ennél türelmesebbek is voltunk, és tudtuk, mit kell keresni.

A vagyon szétosztása.

Azok a tranzakciók izgalmasak, ahol felhasználók vagyona eltűnik a rendszerből. Az egyik ilyen tranzakció több lépésben megérkezik az alábbi tárcába, majd nyomtalanul eltűnik:

Affér a MEXC kriptótőzsdével.

Április 11-én, pontosan a GBTC hype csúcsán, a GBTC token történelmi legmagasabb árfolyamánál 24 ezer token (körülbelül 43 000 dollár értékben) beutalásra kerül a MEXC kriptótőzsdére. A helyzet pikantériája, hogy a MEXC kriptótőzsdén június 30-ig nem volt kötelező az ügyfélazonosítási folyamat (KYC), így tökéletes egy bűnöző számára, hogy tisztára mossa a lopott vagyont.

Mivel a MEXC tőzsdénél eltűnnek a nyomok (értsd: a centralizált tőzsde egy fekete doboz), nem tudhatjuk hogy a GBTC eladásra került, vagy az új kereskedés likviditását kívánta biztosítani. Szerény véleményünk, hogy 43 000 dollárnyi token egy dollártízmilliós projektnél édeskevés bármilyen első listázáshoz, így nagyobb valószínűséggel lett önerő egy Ferrariban mint likviditás a tőzsdén.

Nagyobb szerencsénk van viszont a decentralizált tőzsdéken.

Félmillió dollárnyi GBTC token kerül beutalásra a Uniswapre.

Ha visszatekerünk pár napot, április 5-ére, láthatunk egy körülbelül félmillió dollárnak megfelelő beutalást a Uniswap váltóra. Mi történik ezekkel a tokenekkel? Pontosan ez:

Tizesével váltják ETH-ra a levegőből teremtett GBTC tokeneket

Több mint 2000 tranzakcióval, részletekben a felhasználókra lesz zúdítva. A Uniswapen elérhető GBTC kínálat nő, így a GBTC értéke csökken, az alkotó pedig bátran veheti ki az ingyen pénzzel teremtett (pontosabban a felhasználók által befizetett) értékes ETH-t a rendszerből. Ez innentől a rug pull (befektetési csalás) tankönyvi definíciója.

A GBTC árfolyama a Uniswap listázás napjától.

Április 5 az a nap, amikor a GBTC kereskedhetővé vált a Uniswapen.

A Green Bitcoin által elsőként létrehozott Uniswap v3 liquidity pool

Hogyan történt a listázás?

A liquidity pool itt gyakorlatilag GBTC-ETH tokenpár, egy olyan okosszerződés, mely GBTC-t és ETH-t tárol. Amikor április 5-én elsőként létrejött GBTC-ETH liquidity pool a Uniswap-en, azaz kereskedhetővé vált a token, 53 ETH-t és 280 000 GBTC-t helyeztek bele. Az 53 ETH és a 280 000 GBTC egymással elosztva aznapi árfolyamon körülbelül 70 centes GBTC árfolyamnak felel meg. Aznap két részletben lett likviditás befizetve a Uniswapre, a másik, 29 ETH-s és 98 000 GBTC-s tranzakciót is figyelembe kell venni. A kettő hányadosa itt 97 centre jön ki.

Ez együttesen azt jelenti, hogy egy tisztességes listázás esetén, azaz ahol dollárértéken 50% ETH és 50% GBTC kerül a poolba, a GBTC árfolyamának körülbelül 80 centről kell indulnia az első kereskedési napon. Ez nagyjából meg is történt, adjuk meg ezt a Green Bitcoinnak.

A probléma csupán annyi, hogy első listázáskor a listázó önkényesen állapíthatja meg a GBTC token árát. Azzal, hogy a GBTC kereskedése, pontosan 1 dollárról indult, 21 millió dollárra értékelték a projektet.

Ez pontosan 1 nappal az után történt, hogy a BitcoinBázis közzétette, a projekt 9,6 millió dollárt gyűjtött össze.

Magyarul ha hiszünk a BitcoinBázisnak, már a listázás napján a fedezet több mint fele nem létezett. A gyakorlatban semmilyen nyilvánosan elérhető információ nem elérhető az ICO során begyűjtött befizetések mennyiségéről.

A rug pull

Vissza egy pillanatra az árfolyamgrafikonhoz.

A grafikon bal oldalán a tüske, és az azt követő zuhanás a 10-15 GBTC-s tranzakciók eredménye. A projektgazda behelyez egy rakat, a semmiből létrehozott GBTC tokent, majd többezer tranzakcióban apránként ETH-ra váltja. Eközben a magyar médiában az alábbi üzenetek terjednek:

"Csatlakozz te is, látogasd meg a Uniswap tőzsdét és vásárolj Green Bitcoin-t a bevezetés után!" - bitcoinbazis.hu (április 4.)

"A 4 legjobb ICO a 100x nyereséghez – TUK, GBTC, DOGE20 és Slothana" - kriptoworld.hu (március 27.)

"A befektetők bármilyen léptékű összeget feltölthetnek tokenek formájában a platformon, hogy akár 127 százalékos éves juttatást keressenek." - profitline.hu (március 16.)

A 127 százalékos hozam ugyan stakelésre értendő, de egyrészt az elérhető hozam folyamatosan csökken, másrészt ha jóindulatúan feltételezzük, hogy tényleg 127%-os hozam érhető el, akkor is mára filléreket ér bármilyen befektetés, ugyanis a GBTC token a mindenkori legmagasabb 1,76 dolláros áráról 0,13 dollárig zakózott.

Ez 93%-os esésnek felel meg.

Miközben a BitcoinBázis, a KriptoWorld és a ProfitLine degeszre keresik magukat azzal, hogy hirdetik, mindenki vásároljon GBTC tokeneket, a GBTC tokenek létrehozói rug pull-lal károsítják meg a befektetőket. A rug pull hatására az árfolyam több mint 60%-ot zuhan, a projekt marketingkampányai kifutnak, a Green Bitcoin csalás pedig feledésbe merül.

Hogyan ismerj fel egy kriptós átverést 1 perc alatt?
Sokan a bitcoin, ether, vagy más hangzatos kriptós kifejezések mögé bújva próbálnak behúzni gyanútlan áldozatokat.

Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Webhárom kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.

Ajánljuk még